
Хората, навършили 40 години, достигат най-високата си производителност, когато работят само три дни седмично с работно време от около 8 часа. Това сочи изследване с името „Оценка на ефекта от работното време върху когнитивните процеси”, проведено от учените в университета в Мелбърн. В него са взели участие 3000 мъже и 3500 жени над 40-годишна възраст.
Учените са изяснили, че при 25 часова работна седмица и при отсъствието на преумора и стрес, участниците в експеримента са демонстрирали по-голяма производителност.
Познавателните способности на тези, които работят 60 часа седмично, са по-ниски от на тези, които работят по-малко.
Изследванията показват, че този ефект се получава само в тази възрастова граница и е възможно резултатите да бъдат същите в по-ранна възраст.
„Работата може да бъде нож с две остриета. От една страна тя стимулира мозъчната активност, но от друга страна преработването и определените видове задачи могат да провокират преумора и стрес, което в крайна сметка води до потенциалното увреждане на познавателните функции„, се посочва в изследването.
Според професора по икономика Колин Маккензи, преработването може да нанесе повече вреда на мозъчната дейност, отколкото отсъствието на работа.
Въпреки че 25 часова работна седмица може да доведе до намаляване на възвращаемостта, първоначалният спад е много малък и няма да има много големи последици в сравнение с 40 часовата работна седмица където производителността спада много по-бързо.
В Испания уволниха чиновник, защото 10 години не е ходил на работа
Уволниха испанец от работа защото е…работил много

Leave a Reply