Присъствието на коледната елха по домовете на хората има много дълга история и тази традиция винаги стопля сърцата на всички. Макар и вече живата ела/елха да е заменена с изкуствена, тя допринася за истинското празнично настроение.
Около 20 дни преди Коледа е времето за украсяването на елхата. А според най-разпространената традиция това трябва да стане на Никулден. Правила за това, кога точно да окичим коледното дръвче все пак няма, въпреки че е задължителен елемент от празнуването на Рождество Христово.
Дръвчето се украсява с разноцветни светлини, орнаменти и лакомства. Според поверието всяка година се купува и нова играчка. Така коледната елха се превръща в една история на семейството, тъй като всяка една играчка бележи една година от живота му. Макар че днес коледната елха се счита за християнски обичай, всъщност той възниква в древността, много преди християнството.
В древен Египет, в най-късия ден в годината са украсявали своите домове с палмови клони. В древен Рим хората са украсявали дръвчета в чест на бог Сатурн.
Според легендите елхата се появява в Германия и е свързана с името на Свети Бонифаций, а с триъгълната ѝ форма се обяснявало единството на Светата Троица. Друга легенда свързва появата на елхата с Мартин Лутер.
През 1882 година американците патентоват електрическите лампички. Празничното дърво бързо придобива популярност и в цяла Европа.
В България обичаят да се украсява елха идва от Русия. Руснаците уреждали коледни дръвчета в по-големите градове на България по време на Руско-турската освободителна война. Така елхата добила популярност в България.
Как посрещат Коледа и Нова година в Испания?
Как мераклийски да опаковаме подаръците за идващите празници? (видео)
Leave a Reply